René og Værsgo´ – Kim Larsen

Løve Forsamlingshus
Lørdag den 12. marsts 2022 kl. 19.00

Kom og vær med til en musikalsk fortælleaften med anekdoter og sange fra Kim Larsens fantastiske liv, i Løve Forsamlingshus. Vi åbner dørene kl. 19:00, hvor det er muligt at sidde ved borde og nyde øl, vand, vin mv. Koncerten består af 2 sæt og slutter ca. 21:15. Vi giver de første chips, så tag endelig venner, familie, kolleger eller naboen med.

Kim Larsens sange går i lige hjertet på alle. Få har som ham med ligefremme ord indfanget livet, kærligheden, glæden og sorgen. Han har ramt en hel generations følelser og længsler med sine tekster. René & Værsgo tilbyder en musikalsk rejse, hvor livets aspekter bliver berørt gennem både velkendte og nye tekster af Kim Larsen. De enkelte sange får deres egen historie fortalt af René Richardt, der leverer Kim Larsen-universet med fantastisk indlevelse og et glimt i øjet. Grin og gråd følges hånd i hånd, når René ruller sig ud – og så bliver det hele bare lidt mere interessant af Renés slående lighed med den rigtige Kim Larsen!

Billetter kan købes HER.