SHUBIDUO – Shubidua’s 50 års jubilæum

LØVE FORSAMLINGSHUS
LØRDAG DEN 4. MARTS 2023 KL. 18.30-23.00

I anledningen af jubilæet, gir’ Shubiduo et brag af et show, ”50 hår i suppen”.

Vi tager en tur tilbage til et Danmark, hvor bierne summede i grøftekantens blomster og storken lå på bondemandens skorsten og lyttede til tidens hotteste og sjo-veste navn, SHUBIDUA Bosse, der var med til at danne Shubidua i 1973 sammen med Bunden og Dingeren, indleder med at fortælle Shubidua’s kulørte historie, om sine år i bandet med sjove røverhistorier og masser af ukendte anekdoter. Bosse var manden bag gruppens gakkede tekstunivers og spøg & skæmt covers på pladerne 1-8, den gyldne periode.

Efter pausen spiller Shubiduo en hæsblæsende koncert med Shubidua’s største hits. I alt 2 timers underholdende show… så spænd sikkerhedsselen!

Arrangementet er 2 x 60 minutter. Dørene åbnes 18:30 og der er mulighed for at købe øl, vand, vin, chips og snacks i kiosk/bar inden samt under pausen.

Billetter kan købes HER.